logo

Jak odstranit skvrny z koberců a čalounění?

čištění skvrn z koberců a sedaček

Bez ohledu na to, jak moc se snažíte udržovat koberce v čistotě, vaše koberce budou snášet následky rozlitých tekutin, nehod nebo nečistot z podrážek vašich bot. Jako profesionální čistírna jsme se rozhodli sestavit užitečný návod, jak udržet vaše koberce čisté a odstranit všechny tyto odolné nečistoty.

Skvrny vždy rozetřete, nikdy je netřete – na čistý hadřík nebo houbičku nalijte trochu čisticího prostředku. Skvrnu na místě trochu přitlačte, aby se vsákla. Pokud budete skvrnu třít, dostane se hlouběji do vlákna koberce, což povede k trvalému poškození vašeho koberce.

Jedlá soda je účinná při odstraňování skvrn od piva a vína. Pokud si s ní nevíte rady, přidejte do směsi bílý ocet a vodu (stejným dílem). Dobrý nápad je použít ruční rozprašovač. Roztok nastříkejte na skvrnu a nechte jej asi 15 minut působit. Poté skvrnu setřete čistým hadříkem nebo houbičkou. K úplnému odstranění skvrny bude možná nutné postup opakovat. Jakmile je skvrna odstraněna, můžete ji opláchnout teplou vodou. Pomocí papírových utěrek místo vyčistěte a zcela osušte. Bude nějakou dobu trvat, než koberec uschne, proto doporučuji nechat papírové utěrky na místě, aby po nich nikdo nechodil.

odstraňování žvýkaček  – použijte kostky ledu a zmrazte žvýkačku, dokud neztuhne. Lžičkou ji vyndejte. Žvýkačku vytahejte z vlákna koberce. Pokud je žvýkačka stále přilepená ke koberci, opatrně koberec rozřízněte co nejblíže žvýkačce.

Pěna na holení má úžasné výsledky na obecné skvrny. Naneste malé množství pěny na holení přímo na skvrnu a nechte působit asi půl hodiny. Poté skvrnu rozetřete suchým hadříkem nebo houbičkou. Poté skvrnu postříkejte roztokem jednoho dílu bílého octa a jednoho dílu vody a poté ji vysušte.

A co s odolnými mastnými skvrnami? Na mastné skvrny se vždy skvěle hodil prostředek na mytí nádobí jako, jar a podobně. Stačí použít kapku prostředku na mytí nádobí v šálku vody, pomocí rozprašovače roztok nastříkat na mastnou skvrnu na koberci a poté ji vyčistit čistým hadříkem.

Častým problémem na kobercích je vosk z hořících svíček. Vosk rychle zasychá a usazuje se ve vláknech koberce. Nejlepším doporučením je vosk zahřát a poté odstranit. Na vosk položte žínku a na ni žehličku s nízkou teplotou. Nedoporučuji přikládat žehličku přímo na koberec. Použijte kousek látky mezi nimi, abyste vosk zahřáli. Jakmile je vosk horký, seškrábněte ho nožem na máslo. Nepoužívejte barevné hadříky, abyste se vyhnuli riziku přenosu barvy na koberec.

Skvrny od krve lze odstranit peroxidem vodíku. Pokud je však krev již zaschlá, použijte nejprve jemný čisticí prostředek s vodou, abyste seškrábli co nejvíce krve. Poté aplikujte peroxid vodíku přímo na skvrnu a osušte ji ručníky, aby koberec zcela vyschl.

Jak se snažíme udržovat naše koberce čisté, je to těžké, když máme požehnaně dětí a domácích mazlíčků. Aby náš domov vypadal krásně a čistě kvůli naší rodině, doporučujeme profesionální parní čištění. Protože tyto vysoce výkonné stroje skutečně odsávají čisticí roztok spolu se špínou a hloubkově čistí vlákna koberce až na dno.