Koberce a sedací soupravy patří k nejdůležitějšímu nábytku, který nám zajišťuje maximální pohodlí. Přiměřené pohodlí je na naší životní cestě velmi důležité, protože naše cesta nemusí být vůbec jednoduchá. I když se vám to může zdát banální, vytváření a zútulňování našich domovů je jednou z věcí, které dělají naši duši šťastnou.
Pohovky a koberce však při používání velmi zatěžujeme a často je časem ozdobíme nejrůznějšími skvrnami. Jedním z nejúpornějších je krev. Krev obsahuje běžné barvivo hemoglobin, které když zaschne, máme téměř nulovou šanci ho odstranit. Proto se v tomto článku chceme podívat na možnosti, které v takovém případě máte.
Než se pustíme do samotného čištění krve z čalounění, musíme si rozebrat různé typy látek na sedadlech a typy koberců. Typů látek je opravdu nepřeberné množství, takže zde zmíníme jen ty nejoblíbenější. Každý typ látky má trochu jiné silné stránky a trochu jiné slabiny, proto byste měli tyto vlastnosti znát dříve, než se rozhodnete bratislavské sedací soupravy sami mořit:
1. Vlna – velmi náchylná ke skvrnám, obtížně se odstraňuje špína
2. Bavlna – snadno ztrácí barvu, obtížně se odstraňuje usazená špína
3. Nylon – dlouhá životnost, snadné čištění, vhodný do drsnějších podmínek
4. Polyester – dlouhá životnost, snadné čištění
5. Akryl – dlouhá životnost, snadné čištění
6. Olefin – dlouhá životnost, snadné čištění
Absolutně nejefektivnější je, když nás kontaktujete co nejdříve. Pokud krev ještě dostatečně nezaschla, jednoduše ji bez následků odstraníme. Jakmile zanedbáte těchto několik hodin nebo dní, radikálně snížíte šanci, že budeme každý den odstraňovat krev z čalounění.
Pokud však nechcete nechat odstranění krve na profesionální firmě. Existuje několik možností, jak postupovat. Především byste měli mít vždy na paměti, že krev představuje zdravotní riziko. Před zahájením samotného procesu čištění byste si měli uvědomit dvě velmi důležité věci:
1. Pokud se nejedná o vlastní krev, vždy dbejte na hygienu, například používejte rukavice apod. Krev totiž přenáší různé nemoci.
2. Krev v žádném případě nelijte vařící vodou. Krev se skládá převážně z bílkovin a ty se při kontaktu s vroucí vodou srážejí a brání případnému čištění.
Co říkají lidové postupy? Zde je několik z nich:
1. Pokud můžete potahy rozepnout, udělejte to a důkladně je opláchněte a dejte do pračky.
2. Pokud je krev již zaschlá, vezměte měkký kartáček a pomalu ji uvolněte.
3. Vezměte si houbu nebo hadřík a pokuste se vysát co nejvíce krve.
4. Smíchejte jedlou sodu ve sklenici vlažné vody a vyčistěte ji tímto roztokem.
5. Můžete také smíchat VODU s trochou glycerinu a pracího prášku a zkusit ji nanést na inkriminované místo.