Jsou součástí našeho každodenního života. Máme jich plné postele a pohovky. Tím nám škodí. Málokdo o nich ví nebo chce vědět. Mnoho lidí předstírá, že neexistují, a proto se často potýkají s dýchacími problémy a oslabenou imunitou.
Je pravděpodobné, že i nové matrace a polštáře již obsahují roztoče. Mohou se šířit oděvem a vzduchem a velmi rychle se množí. Samci žijí v průměru 20 až 30 dní, samice až 10 týdnů. Samice může za svůj život naklást až 100 vajec.
Pokud peřiny vyvětráte, vysušíte a vystavíte na slunci, zabráníte šíření roztočů. Nejlépe jim vyhovují teploty mezi 22 a 26 stupni Celsia, tma a vlhkost. Nesnášejí suchý vzduch pod 50 % nebo vysoké či nízké teploty. Mráz je spolehlivě zahubí.
Roztoč jako zvíře vám neublíží. Nekouše, neubližuje, ale problémem jsou výkaly. Roztoč ho totiž produkuje velké množství. Přichytí se na prach, a když si sednete, převrátíte se nebo při jakékoliv jiné činnosti, vdechnete je. To způsobuje dýchací potíže, alergie, ekzémy a sníženou imunitu.
Roztoči se živí dvěma formami. Jedním z nich je okusování vaší kůže, která přirozeně odpadne a odumře, ale někdy jim to nestačí, a tak se zakousnou přímo do vás. Faktem je, že zatímco spíte, miliony roztočů si dělají z vašeho těla švédský stůl. Ve skutečnosti je to skoro jako noční můra.
Dobrou zprávou je, že správným přístupem můžete snížit počet roztočů až o 70 %. Pomáhá například, když si ráno hned neustelete postel. Tímto způsobem necháte matraci vyvětrat a nezavíráte v ní vlhkost pomocí přikrývky. Pokud je to možné, každý týden vyložte přikrývky i matrace na slunce nebo do mrazu. Životnost roztočů může zkrátit také vítr. A samozřejmě je nutné pravidelně vytírat. Jednou nebo dvakrát ročně. Jenže ten jde opravdu hluboko a dokáže roztoče vytáhnout i z nejnižších partií. Tímto způsobem můžete matraci prakticky restartovat do podoby, v jaké jste ji koupili. Nejlepší způsob jak se zbavit roztočů je naše hloubkové čištění.